Close
HYB EVENTS
All Breeds All Britain 2019 Results
Starting in: 22 Days 13 Hours

Results from the All Breeds All Britain Calf Show

 

Showmanship

Holstein Showmanship
Judge: Isobel Jones
Associate Judge: Stephanie Doherty

Aged 12yrs or under on January 1st 2019

1. Thomas Dennison (Lancashire)
2. Alfie Hay (Border & Lakeland)
3. Hannah Evans (South Wales)
4. Lilie May Jones (Western)
5. Rory Scott (Scotland)
6. Izzy Phillips (South West)

Aged between 13 & 15 on January 1st 2019

1. Iwan Thomas (South Wales)
2. Connor Wharton (Border & Lakeland)
3. Katie Watson (Scotland)
4. Bethany Murch (Devon)
5. Anwen Thomas (South Wales)
6. Annabel Cobb (South West)

Aged 16 to 20 on January 1st 2019

1. Jodie Nutsford (Western)
2. Rosie Dennison (Lancashire)
3. Eleanor Fisher (Border & Lakeland)
4. Laura Barrett (Central Counties)
5. Evie Tomlinson (South Wales)
6. Anna Goldie (North East)

Aged 21 to 26yrs on January 1st 2019

1. Rachel Williamson (Border & Lakeland)
2. Will Horsley (Border & Lakeland)
3. Chloe Braithwaite (Shropshire)
4. Alison Hunter (Scotland)
5. Frances Griffiths (Yorkshire)
6. Natasha Kirby (Lancashire)

Championship

Champion: Rachel Williamson
R. Champion: Jodie Nutsford
H. Mention: Rosie Dennison

 

Calf Classes

Holstein Showmanship
Judge: Javier Alvarez Lastra

Born on or after 1st April 2019

1. Wolfa Doorman Rae, Messrs M Armstrong (Border & Lakeland)
2. Jones Denver Libby, G & I Jones (Shropshire)
3. Overside Doc Amanda, W W Neilson (Scotland)
4. Absolute Jacoby Soho, Absolute Genetics (Lancashire)
5. Blydale Diamondback Misha, S & T Wake (Central Counties)
6. Panda Silky Hazelnut ET, Panda Holsteins (Devon)

Born between 1st February 2018 and 31st March 2019

1. Wiltor Undenied Dempsey, Wiltor Holsteins (West Midlands)
2. Absolute Jacoby Betty Boo, Absolute Genetics (Lancashire)
3. Ingleden Mario Blaire, Messrs Williamson (Border & Lakeland)
4. Drointon Silver Dee Petrelle, Grayridge Holsteins (Scotland)
5. Peak Rhapsody ET, Peak & Stame Holsteins (Derbyshire)
6. Coachgate Control Genga, J R & J E Griffiths (Yorkshire)

Born between 1st December 2018 & 31st January 2019

1. Ingleden Fitz Papoose, Messrs Williamson (Border & Lakeland)
2. Overside Mayday Amanda 2, W M Neilson (Scotland)
3. Littlebridge Doorman Flo 2 ET, J L Miles & Sons (North East)
4. Holben Kingpin Brae, Holben Holsteins (South Eastern)
5. Ards Diamondback Massia Red 2, H Patton & Sons (Northern Ireland)
6. Denmire Sidekick Marie 552, Dennison Family (Lancashire)

Born between 1st October & 30th November 2018

1. Knowlesmere Solomon Chic, Knowlesmere Holsteins (Shropshire)
2. Drointon Doc Promis, Drointon & Greyridge Holsteins (Scotland)
3. Warnelview Impression Violet 3, K J & C S Wilson Limited (Border & Lakeland)
4. Showgirl Impression Sara, Showgirl Holsteins (West Midlands)
5. Riverdane Miss Awesome Advantageous Red, Riverdane Holsteins (Western)
6. Crabtree TD Ruby Red, Thompson & Hodgson (Lancashire)

Born between 1st August & 30th September 2018

1. Knowlesmere Denver Courtney, Andrew & Jane Whittaker (Shropshire)
2. Panda Exceptional Fools Gold Red ET, Panda Holsteins & L Roberrtson (Devon)
3. Racewood Fitz Erle, Racewood Holsteins (Cornwall)
4. Mossbog Rich Summer, George T Borland (Scotland)
5. Wiltor Diamondback Jodie 2, Steven Harris & Cari Thomas (Cornwall)
6. Denmire Victor Marie Anne 2, The Dennison Family (Lancashire)

Born between 1st June & 31st July 2018

1. Nethervalley Kingpin Sara, Robbie & Margo Scott (Scotland)
2. Feizor Ammo B Kandie 3, A M Shirt & K O'Neill (Derbyshire)
3. Evening Classic Silverwings, Evening Hill Farm Limited (Border & Lakeland)
4. Langpark Unix Entice, R & S Bradley (North East)
5. Valebrook Saloon Tina, A J Langley & Son (South West)
6. Davlea Abbott Lulu, Mark Henry (N. Ireland)

Born between 1st April & 31st May 2018

1. Drointon Solomon Petrelle, Neil Sloan (Scotland)
2. Drointon Diamondback Seisme Red ET, A & D Mackellar (Staffordshire)
3. Wiltor Awesome Jodie 3rd Red, RM CE & IR Harris (Devon)
4. Larchwood Dean Ambrosia, Larchwood Holsteins (South Wales)
5. Sheardley Dreamer Emily, Metcalf Family (Lancashire)
6. Wolston Superstar Glace 58, A D & R M Thomas (East Midlands)

Red & White Holstein calf born on or after 1st April 2018

1. Drointon Diamondback Seisme Red ET, A & D Mackellar (Staffordshire)
2. Nethervalley Awesome Emma Red, Robbie & Margot Scot (Scotland)
3. Panda Exceptional Fools Gold Red ET, Panda Holsteins & L Robertson (Devon)
4. Crabtree TD Ruby Red, Thompson & Hodgsib (Lancashire)
5. Riverdane Miss Awesome Advantageous Red, Riverdane Holsteins (Western)
6. Firstlook Jordy Alfigem Red, K & S Rickard (South Wales)

Championship

Champion: Ingleden Fitz Papoose, Messrs Williamson (Border & Lakeland)
R. Champion: Nethervalley Kingpin Sara, R & M Scott (Scotland)
H. Mention: Knowlesmere Solomon Chic, A & J Whittaker (Shropshire)

Team Competitions

Tidy Lines

Champion Team: South East

Reserve Champion Team: Border & Lakeland

Best Presented Stand (small clubs)

Champion Team: South & Wiltshire

Reserve Champion Team: East Midlands

Best Presented Stand (large clubs)

Champion Team: Derbyshire

Reserve Champion Team: Border & Lakeland

Best Overall Stand

Champion Team: Derbyshire

Reserve Champion Team: Border & Lakeland

Holstein Showmanship Champion Team

Border & Lakeland

Holstein Calf Champion Team

Scotland

Holstein Champion Team

Border & Lakeland

Rules & Regulations

Showing Rules

Standard Agreement Between Owners & Fitters Standard Exhibitor’s Agreement The updated rules and regulations can be downloaded by clicking on the pdf icon and link below. The rules and regulations support good animal husbandry practices at shows, while presenting a positive image to spectators. All exhibitors and their fitters, agents, or other representatives agree to abide by these rules and regulations.

Download Full Showing Rules

These rules and regulations will be reviewed on a regular basis.

Standard Agreement Between Owners & Fitters

Download Owner, Fitter Agreement form

Standard Exhibitor’s Agreement

Download Exhibitor’s Agreement form